Біль при апендициті: три термінових сигналу про допомогу

У людському тілі біль виконує роль сигналізації, повідомляючи про пошкодження. Існує негласне правило: чим більша загроза для життя, тим сильніше біль. Воно повністю підходить для апендициту – самого «популярного» захворювання в хірургії. Одного разу захворівши, людина назавжди запам’ятає свій стан в момент катастрофи саме завдяки особливостям больового синдрому. Однак для розуміння суті больових сигналів варто для початку розглянути і саме захворювання.

Біль при апендициті

Апендицит – гостре запальне захворювання червоподібного відростка, що супроводжується його інфікуванням і загрожує життю людини при відсутності лікування. Незалежно від причин, будь то вірус, бактерія або чужорідне тіло, хвороба проявляється однаково і має свої знакові симптоми. Деякі ознаки зустрічаються і при інших патологіях, але в разі апендициту вони мають особливості.

Знати ворога в обличчя

Головні симптоми запалення червоподібного відростка:

  • біль в животі, або абдомінальний біль;
  • нудота або блювота, які виникають в половині випадків;
  • підвищення температури тіла, що відбувається рідше.

На окрему увагу заслуговують три особливості болю, звані перитонеальними знаками – ознаками гострого роздратування очеревини, самої зовнішньої оболонки всіх органів живота.

«Болить то тут, то там»

По-перше, біль при апендициті схильна до переміщення. Виникаючи спочатку нижче грудини, високо над пупком, вона опускається спочатку вниз. А потім йде направо нижче пупка, де і знаходиться апендикс. Це обумовлено ходом нервів і називається симптомом Кохера, або симптомом міграції болю.

«Болить як ніби хвилями»

По-друге, біль супроводжується пульсацією. У якийсь момент дискомфорт буде відчуватися по всьому животі, а потім знову стискатися до характерної області. При натисканні рукою над місцем хворобливості можна відчути зустрічну напруга м’язів живота. Це явище називають «м’язовим щитом»: мускулатура намагається обмежити рух запаленого органу.

«Натискаю – не болить, а потім іскри з очей»

Третій важливий ознака болю при запаленні апендикса – посилення відразу після натиску. Якщо покласти руку в правій нижній області живота і м’яко натиснути вглиб, а потім швидко відпустити, створивши «поштовх» м’язів. То хворобливість багаторазово посилиться в момент розправлення живота. А потім знову стихне до колишнього рівня. Така зміна інтенсивності викликано зсувом запалитися відростка і описано як симптом Щоткіна-Блюмберга. Це ключовий ознака апендициту. Прийом з натисканням не повторюють, намагаючись обмежитися однією пробою. Повторення або занадто сильний «поштовх» чреваті розривом стінки апендикса, який веде до фатальних ускладнень.

Допомога вже в дорозі

Неважливо наскільки сильна біль – ні в якому разі не можна приймати болезаспокійливі або будь-які інші ліки. Потрібно укласти хворого на правий бік, поклавши на ниючий ділянку живота лід в пакеті або інше джерело холоду. І терміново викликати бригаду швидкої допомоги. До приїзду медиків варто підготувати документи хворого і зібрати речі першої необхідності. Вкрай високий шанс, що пацієнта відразу ж доставлять в стаціонар для виконання операції. Сучасні хірурги здатні видалити запалений апендикс через мікророзріз. Або за допомогою ендоскопії – найменш травматичного доступу в осередок ураження з найкращим перебігом післяопераційного періоду.

Підводячи підсумок

Будь-який біль в області живота, особливо гостра і раптова, є приводом для термінового звернення до лікаря. Не варто терпіти муки, зціпивши зуби, і вже тим більше намагатися придушити їх за допомогою знеболюючих. Правильніше буде в екстреному порядку оцінити її силу, місце і характер: можливо, в організмі назріває критична ситуація, що вимагає термінової допомоги фахівців.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: