Догляд за хворими після інсульту

Життя пацієнта після нападу різко змінюється і якщо не забезпечити повноцінний догляд за хворими після інсульту, то наслідки можуть бути несприятливими. Це небезпечне захворювання, спровоковане різким порушенням мозкового кровообігу. Близьким необхідно проявити максимум турботи, щоб повернути рідну людину до повноцінного життя. Реабілітаційний період залежить від тяжкості захворювання і тягнеться від декількох місяців до року.

Прийняти захворювання як факт, налаштуватися на надання всебічної допомоги

Наслідки інсульту приносять багато страждань самій людині. Він позбавлений повноцінних фізичних, інтелектуальних сил, пригнічений емоційно. Часто з’являється необгрунтована агресія. І то необхідно прийняти як наслідки важкого захворювання. Фізична слабкість досить великого діапазону – від незначного паралічу обличчя, кінцівок до повного лежачого стану.

Якщо подібне відбувається в родині, то з соціуму випадає не тільки хвора людина, але і той, хто зголосився надавати йому підтримку. Адже необхідно постійно перебувати поруч із хворим і факт часто важко сприймають близькі, так як напад трапляється раптово, руйнує плани і звичний спосіб життя. Необхідно набратися терпіння і зробити все можливе, щоб повернути людину до життя. Чим раніше буде розпочато реабілітаційні заходи, тим швидше піде відновлення.

Комплекс вправ для швидкого відновлення після інсульту

Перша допомога починається ще в той момент, коли хворий знаходиться на лікарняному ліжку. Так можна розраховувати, що людина знову набуде загублені функції, загиблі нейрони і тканини головного мозку поступово відновляться. Програма реабілітації розробляється і призначається лікуючим лікарем або лікарем кабінету ЛФК. У ній зазвичай закладені основні принципи:

 • своєчасність;
 • систематичність;
 • послідовність дій;
 • різна спрямованість вправ.

Догляд за хворими після інсульту: гарантія повного відновлення

Програма, яка передбачає догляд за хворими після інсульту, спрямована на відновлення мови, пам’яті і рухових функцій. Необхідно щодня виконувати:

 • перевертання хворого з одного боку, на іншу, щоб виключити появу пролежнів;
 • згинання, розгинання кінцівок;
 • оскал зубів, посмішка, згортання губ в трубочку, надування щік;
 • підтягування на руках;
 • спроба самостійно рухати кінцівками.

Після того, як пацієнт зможе сидіти на ліжку, необхідно розширити комплекс.

 1. Запропонувати хворому, в положенні сидячи, стежити за предметом, що знаходиться в раках близької людини. Голову бажано не повертати. Повторити рух очей 5 раз в різні боки.
 2. Попросити пацієнта дотягнутися рукою до протилежного плеча, вуха. Якщо рука не діє, допомогти йому це зробити. Повторити по черзі 5 разів.
 3. Виконати рух ногами. Поговорити ними по черзі, схрестити, розвести в сторони. 5 раз, з поступовим збільшенням навантаження.
 4. По черзі топати ногою і піднімати її, зігнувши в коліні. 5 раз, додаючи по одному разу щодня.
 5. Схрестити руки на грудях, розвести в сторони, зафіксувати і опустити. Також 5 разів на перші дні з поступовим збільшенням навантаження

Такі вправи необхідно робити три раз в день, приділяючи всьому комплексу не менше 20 хвилин.

Стоячи і сидячи за столом

Зусилля, спрямовані на щоденні вправи, не пройшли даром. Людина піднялася на ноги. Його руху нестійкі, тому при виконанні комплексу необхідно використовувати палицю або підтримку близької людини.

 1. Палицю дати в здорову руку. Спочатку нею виконується рух вперед, після чого рух повторити хворою ногою, повільно приставити здорову. Варто попросити людину піднімати ногу вище і згинати в коліні, як це дозволяє стан.
 2. Зробити упор об спинку ліжка. По черзі піднімати ноги, згинаючи колінах на допустиму по здоров’ю висоту. Перші дні виконувати до 5 разів, поступово збільшуючи навантаження.
 3. Посадити пацієнта на стілець перед столом. Запропонувати взяти в руки олівець чи ручку. На аркуші паперу він повинен постаратися накреслити будь-які лінії. Виконати спочатку здоровою рукою, потім хворий.
 4. Намалювати на аркуші точку і запропонувати доторкнутися, дотягнутися до неї вказівним пальцем руки по черзі.
 5. Поставити на столі невелике дзеркало, дати гребінець і запропонувати розчесатися черзі то правою, то лівою рукою, починаючи з паралізованою.

Нескладний комплекс, більшість вправ якого нагадують щоденні, природні рухи здорової людини. Мине небагато часу, і близький уже зможе самостійно харчуватися, стане впевненіше рухатися. Крім щоденної роботи, необхідно контролювати стан пацієнта. Якщо вправи робити складно, то краще зменшити кількість підходів або відмовитися від виконання. Такий догляд за хворими після інсульту , який дається складно, може принести протилежний результат.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: