Надання допомоги при гострій алергічної реакції

Алергія у людини може проявитися несподівано. Будь-яка речовина, будь-яка річ у навколишньому середовищі, будь-яка реакція може виявитися алергеном, будь то вкусила людину комаха, будь-яка їжа, компоненти тих чи інших медикаментів або вакцин.

Алергічна реакція і її симптоми

Попадання алергенів всередину людського організму запускає алергічну реакцію, до симптомів якої відносять кропив’янку, ангіоневротичний набряк, також відомий як набряк Квінке, і анафілактичний шок як крайню стадію алергічної реакції, яка може загрожувати життю людини.

Кропив’янку називають висип, викликану попаданням алергену всередину організму. Проявом кропив’янки є висипання на шкірі, як на тулуб, так і на кінцівках, зрідка на поверхнях долонь і підошов. Висип представлена ​​пухирями і почервоніння (еритема), вона часто супроводжується свербінням в тій чи іншій мірі.

Більш небезпечним симптомом кропив’янки є набряк Квінке, він теж представлений у вигляді висипів, але має куди більш широке поширення. Набряк вражає більш глибокі шари шкіри в тому числі на підошвах і долонях, вражає слизові оболонки ротової порожнини (включаючи мову) і дихальних шляхів (включаючи носоглотку і гортань) і навіть внутрішніх органів (від органів шлунково-кишкового тракту до статевих органів). При прояві набряку Квінке в районі гортані різко зростає ризик асфіксії, тобто, людина почне задихатися, а це є пряма небезпека його життя. Ознаками асфіксії є неспокійна поведінка, стрімко стає сиплим голос, одутлі шия і обличчя, кашель і утруднення дихання, посиніння обличчя (або ціаноз).

Нарешті, найбільш небезпечним гострим симптомом алергії є анафілактичний шок. Його ознаками називають різку слабкість організму, занепокоєння, запаморочення і нудоту, відчуття шуму у вухах, відчуття тісноти за грудиною, задуху, різко зрослий страх смерті у людини. У числі зовнішніх проявів анафілактичного шоку називають збліднення шкіри, поява липкого холодного поту, порушення в процесі дихання, пригнічений свідомість, різке падіння рівня артеріального тиску, судоми і ниткоподібний пульс. Без надання належної медичної допомоги анафілактичний шок може призвести до летального результату.

Надання першої допомоги

Якщо аллергику різко стало погано, то є кілька кроків по наданню першої медичної допомоги (за умови, що лікарів поблизу немає). По-перше, потрібно негайно перекрити доступ алергену в організм хворого. Далі потрібно покласти хворого в горизонтальне положення з підняттям ніг, щоб здійснити більш стабільний приплив крові до головного мозку. Якщо алергіка вкусила комаха або тварина, що переносить алерген, або ж реакція виникла в результаті ін’єкції будь-якого медикаменту, до якої у алергіка є індивідуальна непереносимість, то потрібно покласти що-небудь холодну на місце укусу або уколу, щоб алерген повільніше всмоктується організмом.

Алергікові потрібно дати антигістамінні ліки на кшталт супрастину, ТАВЕТА або хіфенадину, щоб поліпшити його стан (одна таблетка протягом шести годин). Голова лежить на спині хворого повинна бути закинута набік, нижня щелепа повинна бути відкрита і висунута, щоб язик не запав, а хворий не почав задихатися. Ніщо не повинно заважати притоку повітря через дихальні шляхи, і будь-які можливі перешкоди повинні бути усунені, навіть якщо такими стають вставні зубні протези. Нарешті, потрібно викликати лікаря, щоб хворому була надана професійна допомога (але це за умови, якщо стан хворого дійсно викликає побоювання).

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: