Перша допомога при переломах

Перша медична допомога при переломах

Перелом – порушення цілісності кістки у відповідь на насильницьке вплив. Прийнято вважати, що 95% переломів пов’язані з травмами, а 5% – переломи патологічні, які виникають в хворобливо змінених кістках.

За ступенем пошкодження шкіри і слизових переломи бувають:

 • закриті (мається травма кістки, але шкірна оболонка зберігає свою цілісність),
 • відкриті (тобто травма кістки і порушення цілісності шкірних покривів, слизових оболонок), характеризуються кровотечею.

Симптоми переломів.

 1. Локальна біль, її ступінь залежить від того, наскільки травмована кістка.
 2. нефизиологических положення кінцівок.
 3. Патологічна рухливість в точці перелому.
 4. Хрускіт, створюваний кістковими уламками, дотичними один з одним.
 5. Скорочення кінцівки.
 6. Порушення функцій кінцівки.

Відкритий перелом додатково характеризується наявністю рани, зовнішньої кровотечі, втратою шкірної чутливості за рахунок травми нервів, що проходять в області перелому.

Надання первой допомоги при переломах

Виявивши потерпілого і перевіривши ряд симптомів, які б підтверджували наявність перелому, необхідно приступити до надання першої медичної допомоги.

 1. У всіх випадках слід забезпечити ретельне знеболювання (найкраще зробити ін’єкцію, можна використовувати знеболююче в таблетках, якщо немає такої можливості, дати спожити алкоголь).
 2. Для додання нерухомості уламків кістки користуються різними шинами:
 • шини, що випускаються в заводських умовах,
 • імпровізовані шини з підручних матеріалів (невеликий шматок фанери, лижі, лижні палиці, парасольку, мітла, зібрані і пов’язані в єдине ціле сучки і т. Д.).

Якщо немає ні заводських шин, ні підручних засобів, можна верхню кінцівку зафіксувати, прибинтувати до тулуба, а нижню – прибинтувати до здорової ноги. При відсутності бинта можна скористатися будь-яким ременем.

При будь-якому переломі будь-яких кісток діє наступне правило – необхідно фіксувати таким чином, щоб було захоплено два суглоба: один суглоб вище точки перелому, один суглоб – вище.

У разі перелому таких кісток як плечова, променева, ліктьова, стегнова, гомілку треба фіксувати три суглоба. А саме:

 • для верхньої кінцівки краще зап’ястний суглоб, ліктьовий і плечовий,
 • для нижньої кінцівки це тазостегновий, колінний і гомілковостопний суглоб.

У всіх випадках, приступаючи до мобілізації, шину слід попередньо підготувати – змоделювати, підігнати по собі або за здоровій кінцівці потерпілого.

При наявності відкритого перелому доводиться потурбуватися про зупинку кровотечі. В цьому випадку одяг і взуття не знімають. Або над раною вирізують віконце, або одяг розрізають по шву, оголюючи місце перелому. Приступають до зупинки кровотечі, вибір способу залежить від типу кровотечі. І потім вже приступають до накладення шини.

 1. Далі хворий транспортується в травматологічний пункт.

Перша допомога при переломах ребер

Найчастіше при падіннях відбувається травма ребер среднеподмишечной лінії або передньої пахвовій лінії, рідше – заднеподмишечной.

Ознаки перелому ребер:

 • локальна болючість,
 • утруднене дихання,
 • можливий набряк м’яких тканин і при травмі в цій області визначається, що під шкірою скупчився повітря (підшкірна повітряна емфізема).

Етапи першої допомоги.

 1. Знеболювання.
 2. Накладення тугих пов’язок, можливо накладення рушники, простирадла не менше 1,5 м. Потерпілому пропонують зробити максимально глибокий видих і затримати дихання. На висоті видиху відбувається туге бинтування грудної клітини, край бинта прошити або закріпити англійськими шпильками. Після цього потерпілий робить вдих і на вдиху грудна клітка ще щільніше обжимается рушником. Іммобілізація повинна бути не менше 3-4 тижнів.

Перша допомога при переломах кісток таза

При падінні з великої висоти найчастіше бувають зламані кістки:

 • лобкова,
 • сідничні горби,
 • подвздошная.

Може супроводжуватися пошкодженням внутрішніх органів.

Ознаки перелому кісток тазу:

 • сильний біль в області перелому,
 • відсутність рухливості нижніх кінцівок,
 • кров у сечі.

Етапи першої допомоги:

 1. Знеболювання.
 2. Знеболювання.
 3. Іммобілізація. В цьому випадку рекомендують покласти потерпілого на твердий предмет, на спину, кінцівки згинаються і під коліна лягає який-небудь предмет. Якщо укладати потерпілого на носилки, його положення повинно бути іншим – на животі, голова повернута на бік.

Перша допомога при черепно-мозкових травмах.

Це досить серйозна травма і до прибуття медичного працівника потерпілому слід забезпечить максимальний спокій. Навколо рани можна розташувати холод, зафіксувати голову, ввести знеболююче.

Своєчасна якісна перша допомога при переломі не тільки забезпечує швидке одужання потерпілого, але також може зберегти його здоров’я і навіть життя.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: