Перша допомога при ударах

Від падіння, зіткнення з гострими кутами або дверима не застрахований ніхто. Дуже часто ми не звертаємо уваги на дрібні травми, а потім дивуємося казна-звідки з’явилися синців.

Удари

У медичній практиці забоєм називають пошкодження органів або тканин, при якому не відбувається порушення цілісності шкірного покриву. На жаль, через це дуже часто постраждалі і медпрацівники не зовсім вірно оцінюють тяжкість даної травми.

У 99% випадків під час забиття, який виникає в результаті удару тупим предметом, відбувається розрив кровоносних і лімфатичних судин. Саме травма судин призводить до утворення синців (крововиливів) і набряку в точці прикладання сили.

Умовно можна виділити 4 ступеня забиття:

  1. I ступінь – в місці пошкодження можуть бути садна або малопомітні подряпини, набряк і крововилив незначні або зовсім відсутні.
  2. II ступінь – сила удару настільки велика, що може привести до розриву не тільки судин, але і м’язів. Для цього ступеня травми характерні чітко виражене крововилив і набряк.
  3. III ступінь – до ознак II ступеня приєднуються пошкодження сухожиль і вивих, якщо забита була кінцівка або хребет.
  4. IV ступінь – найбільш небезпечна, після такого сильного удару забитий орган або частина тіла можуть перестати функціонувати.
    Удари першого та другого ступеня тяжкості не потребують огляді медичного працівника, а ось третя і четверта можуть привести до серйозних наслідків, якщо вчасно не надати невідкладну допомогу і не звернутися до лікувального закладу.

Як же виглядає перша допомога при ударах?

По-перше, місце забитого потрібно очистити від забруднення і ретельно оглянути. Промити шкіру найкраще антисептиком (Декасан), але підійде і звичайна чиста вода. Якщо на шкірі ви побачили подряпину або рану, обробіть їх розчином діамантового зеленого або «Бетадіном». На цьому перша допомога для ударів I ступеня завершується.

Шкіра оброблена, огляд проведено, і ви підозрюєте II ступінь тяжкості травми? А може удар припав на будь-якої суглоб? Тоді вам необхідний холод і бинт. За допомогою льоду або холодного компресу ви зможете запобігти утворенню великого крововиливу і зменшити набряк пошкодженої частини тіла. А якщо накласти тугу пов’язку, симптоми забиття будуть ще менше.

Не забувайте, що тривале переохолодження може привести до небажаних наслідків – обмороження, тому лід прикладайте на 5-10 хв, потім робіть двадцятихвилинний перерву і знову охолоджують травмовану ділянку.

Якщо людина сильно забив кінцівку, то найправильнішим буде забезпечити їй нерухомість і високе становище: руку зігнути в лікті і підтримувати за допомогою косинки, а нога повинна бути вище рівня грудної клітини. Добре огляньте кінцівку і при виявленні її деформації відразу звертайтеся до травмпункту або лікувального закладу, так як це симптом вивиху або перелому.
Якщо удар припав по животу, забезпечте потерпілому повний спокій, укладіть на рівну поверхню і прикладіть лід до місця удару. Викличте швидку допомогу і до приїзду медиків не дозволяйте пацієнтові щось пити або є. Так само необхідно вчинити при ударах грудної клітини.

Удари голови і шиї дуже небезпечні тим, що може постраждати центральна нервова система. Дуже часто наслідком таких травм є струс головного мозку, крововилив в мозок, забиті місця і розрив спинного мозку. Постраждалих з забоєм голови та хребта потрібно укласти на тверду і рівну поверхню, обмежити прийом їжі і рідини і звернутися за медичною допомогою. Дозволяється лише застосування холоду на місце травми.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: