Перша невідкладна допомога при опіках

Існує помилкова думка, що перша допомога при опіках повинна включати застосування масел (соняшникової, оливкової, обліпихової і ін.) Або соди, які наносять на обпечену поверхню. Робити цього не можна ні в якому разі, особливо при утворенні пухирів. За рахунок цього на поверхні опіку утворюється щільна кірка, яку медикам доводиться через якийсь час усувати, це підвищує небезпеку інфікування, потрібно вживати всіх заходів, щоб зберегти цілісність бульбашок. По крайней мере, до потрапляння потерпілого в медичний заклад, тільки там можуть їх усунути, якщо в цьому буде необхідність.

Види опіків

 1. Термічні – найбільш поширені; це опіки, викликані полум’ям, гарячою водою, парою, металевими і іншими предметами.
 2. Хімічні – виникають в основному за рахунок реактивних рідин: концентрованих кислот, їдких лугів.
 3. Електричні.

Ступені опіків

Тяжкість опіків характеризує їх глибина і площа. Розрізняють 4 ступеня тяжкості.

 1. Опік I ступеня характеризується почервонінням шкіри, її набряком. Об’єктивно обпалений відчуває 2 почуття – біль і печіння в обпалених місцях.
 2. Опік II ступеня – на почервонілий шкірі з’являються поодинокі або множинні пухирі, наповнені прозорою рідиною.
 3. Опік III ступеня в залежності від його глибини поділяють на:
 • опік IIIА, який свідчить про поразки в більш глибоких шарах шкіри,
 • опік ІІІБ, який говорить про поразку всієї товщини шкіри, аж до підшкірної жирової клітковини з частковим омертвінням шкіри.
 1. При IV ступеня опіку відбувається ураження всіх шарів шкіри, підшкірної жирової клітковини з елементами обугливания цих структур аж до кісток і навіть обвуглювання самих кісток.

Перша допомога при опіках

Найпростішим способом визначення площі опіку є вимір її власної долонею. Вважається, що долоню людини становить приблизно 1% від площі його тіла. Умовно прикладаючи долоню до пошкодженої області, можна встановити, яка площа ураженої ділянки.

Перша допомога при термічних опіках

 1. У всіх випадках слід припинити вплив фактора, що викликав опік.
 2. Після цього на обпаленої поверхні краще використовувати суху стерильну пов’язку. При її відсутності можна використовувати щодо стерильну пов’язку, для цього слід пов’язку або пропрасувати гарячою праскою, або змочити в будь-якому розчині-антисептику, наприклад, розчині фурациліну. Якщо під рукою є алкогольні речовини (горілка, одеколон, спирт), можна пов’язку змочити ними.
 3. Якщо це опік I або навіть II ступеня, пошкоджені місця можна розташувати під струменем холодної води, т. К. Холод знімає і знижує поріг больової чутливості. Джерелом холоду може бути також картопля, кефір, холодні предмети, які прикладаються на короткий час для зняття неприємних відчуттів, викликаних опіком.
 4. При опіках III і IV ступенів, які характеризуються появою бульбашок, строго категорично забороняється знімати одяг, щоб не порушити цілісність бульбашок. Одяг можна розрізати, а пристали до бульбашок шматочки не знімаються, їх не чіпають. Розрізавши одяг, також на обпечені місця також слід накласти пов’язки або серветки, змочені в названих в названих вище розчинах, або, в крайньому випадку, накладаються сухі стерильні пов’язки.
 5. При опіках III і IV ступенів бажано провести знеболення таблетованими препаратами або зробити ін’єкцію анальгетика.

Перша допомога при хімічних опіках

 1. Якщо ми стикаємося з опіком від кислот, потрібно застосовувати лужні розчини. Найкраще обробляти пошкоджені місця приготованим 2% -ним розчином харчової соди.
 2. Якщо ми стикаємося з опіками, нанесеними їдкими лугами, кращий ефект роблять пов’язки і обробка пошкодженої поверхні розчинами кислот (лимонної або оцтової).
 3. При відсутності лугів і кислот, найбільш ефективна обробка великою кількістю рідини, звичайної проточною водою.
 4. Найбільш небезпечні хімічні опіки слизових оболонок. Особливе місце займають опіки слизової рота і стравоходу, при цьому може бути блювота з можливими прожилками крові в блювотних масах. Промивати шлунок не можна, в крайньому випадку, треба дати постраждалому випити кілька склянок води, а ще краще молока. Далі – знеболити і відправити в медичний заклад.

Перша допомога при опіках електрикою

При першому погляді часто можна відзначити лише поява в місці контакту шкіри з провідником міток або знаків струму. У перші години і навіть дні ураженого електрострумом може практично нічого не турбувати, але днів через 5 можуть відбутися зміни внутрішніх органів. При важких ураженнях електрострумом навіть в перші хвилини можливі зупинка дихання і припинення серцевої діяльності. Тому потрібно пам’ятати не тільки про надання місцевої допомоги, а й про проведення реанімаційних дій, що включають боротьбу з зупинкою дихання і припиненням серцевої діяльності.

Лікувати самостійно допустимо тільки невеликі побутові травми у вигляді легких почервонінь або незначних бульбашок, площа яких менше 5 см в діаметрі. Пам’ятайте, що перша допомога при опіках не замінює візиту до лікаря.

Перевезення лежачих хворих – наша зона відповідальності. Довіртеся нам!