Перша допомога при травмах: алгоритм дій

Перша допомога при травмах

Первая помощь при травмахПерша допомога при травмах повинна бути своєчасною. Від цього залежить подальший результат лікування потерпілого. Кожна людина, що опинився на місці події, повинен вміти це робити правильно в залежності від виду травми.

Зазвичай під терміном «травми» мають на увазі пошкодження будь-яких тканин організму і неможливість їх нормального функціонування. Причинами виникнення травм визначають зовнішні чинники. Вони можуть бути механічними, фізичними, хімічними і психологічними. Наприклад, до перших можуть ставитися удари або розтягування. Чим сильніше і довше вони впливають на організм, тим важче травми. Численні ушкодження тканин можуть супроводжуватися травматичним шоком.

Удари

Удари трапляються найчастіше і можуть супроводжувати вивихів, або ж, наприклад, переломів. Найпоширеніші – удари шкіри і підшкірної клітковини, рідше пошкоджується головний мозок і внутрішні органи. Через падінь або ударів на місці пошкодження з’являється припухлість і гематома. Їх ефект наростає до кінця першої доби. Синець червоного кольору синіє.

З самого початку, важливо зону удару потрібно охолодити, а забезпечити статику потерпілого. Щоб зменшити інтенсивність кровотечі, потрібно накласти спеціальну пов’язку з тиском. Якщо є підозра, що потерпілий отримав забій внутрішніх органів, потрібно відразу доставити його в лікарню. Перша допомога при травмах, які припали на зв’язки, аналогічна ударів. Суглоб потрібно туго зафіксувати бинтом і повністю знерухомити.

Вивихи і переломи

При вивиху суглоба зміщуються суглобові кінці кісток і пошкоджується зв’язковий апарат. У зоні вивиху з’являється припухлість, деформація і гостра біль. Пошкоджену область потрібно охолодити і зафіксувати її в положенні після травмування. Можна використовувати штатні шини або підручні матеріали. Постраждалого потрібно відправити в лікарню.

Залежно від того, чи була пошкоджена шкіра, переломи поділяють на два види: закриті і відкриті. Скорочуючи після травми, м’язи тягнуть і зміщують відламки кістки в сторону. Потерпілий відчуває різкий біль, форма кінцівки змінюється. У зоні перелому з’являється набряклість, спостерігається ненормальна рухливість кістки.

У такому випадку потрібно, щоб зламана кістка не рухалася. Можна використовувати стандартні шини або використовувати для цього будь-який відповідний матеріал (палиці, гілки, дошки). Рекомендується вжити заходів, щоб запобігти або подолати больовий шок, і доставити людину до лікарні.

Накладаємо шини правильно

Якщо стандартних шин немає, потрібно вибрати кілька предметів необхідної довжини і закріпити їх поверх одягу, не торкаючись ураженого місця. Ці поради допоможуть вам не погіршити стан потерпілого:

  • Накладати шину потрібно обережно, щоб не допустити зміщення відламків. Якщо зламану кістка не зафіксувати, можуть пошкодитися нерви і судинну систему, змінювати положення.
  • Якщо є кровотеча, то його потрібно зупинити стерильною пов’язкою. Одяг рекомендується розрізати, а шкіру навколо рани – обробити йодом.
  • Шину потрібно накладати тільки поверх одягу або будь-який інший тканини. Вона не повинна бовтатися.
  • Якщо потерпілий зламав стегнову кістку, то шиною потрібно зафіксувати всі суглоби ноги.
  • Якщо відповідних предметів немає, пошкоджену ногу прибинтовують до здорової.
  • Шина повинна фіксувати не менше двох суглобів, що розташовані нижче і вище травми.

Перша допомога при травмах механічного характеру має на увазі також знеболювання ураженого місця за допомогою медичних препаратів.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: