Симптоми інсульту: як розпізнати катастрофу?

Симптоми інсульту

Життя сучасної людини неможливо уявити без стресу. Емоційне напруження позначається на стані судин, і особливо – на артеріях серця і головного мозку. У певний момент захисних ресурсів нашого організму може не вистачити для зняття судинної перевантаження. І стрибок тиску може привести до пошкодження життєво важливих органів. І якщо загроза серцю майже завжди супроводжується болем, то небезпечний стан головного мозку частіше протікає безболісно. Але які симптоми інсульту?

Інсульт, або гостре порушення мозкового кровообігу, розвивається з огляду на наступні причин:

  • раптовий спазм великих артерій головного мозку на тлі гіпертонії;
  • закупорка просвіту судини тромбом;
  • спонтанний розрив стоншених стінок судин на піку артеріального тиску.

Спонтанний старт

У кожному з випадків в нейронах – клітинах мозку – розвивається різка нестача кисню. Це призводить спочатку до їх «відключення», а потім до повної загибелі. Виникає так званий неврологічний дефіцит – пригнічення функцій мозку і здібностей психіки. Зовні це проявиться по-різному: все залежить від зони в корі мозку, що зазнала порушення кровообігу. На жаль, біда може прийти в будь-якому місці і в будь-який час. Тому часті ситуації, коли випадковий перехожий раптом починає неприродно рухатися, або втрачає рівновагу і падає. Такий епізод повинен насторожити – гостре порушення мозкового кровообігу переважно трапляється на тлі повного уявного благополуччя.

Де шукати підказки?

При підозрі на інсульт в першу чергу потрібно звернути увагу на ясність свідомості потерпілого. Для цього потрібно поставити просте і зрозуміле питання. Наприклад, чи чує щось людина, і одночасно торкнутися його плеча, як би спонукаючи звернути увагу. Відсутність відповіді на питання або реакції на дотик говорить про відсутність або вираженому притупленні свідомості. В такому випадку необхідно терміново викликати швидку допомогу і залишатися з потерпілим до прибуття медиків.
Якщо ж хворий спробував відповісти, або є інша видима реакція (кивок головою, моргання, рух руками), значить, свідомість збережена. Наступним кроком буде низка тестів, націлених на визначення масштабу неврологічного дефіциту і його тяжкості. Критеріями наявності інсульту вважаються наступні результати:

  • на прохання заговорити або представитися потерпілий не зможе відповісти, або його мова буде нескладна, порядок слів порушений;
  • спроба потиснути руку або посміхнутися буде невдалою, або руху будуть неприродні, а посмішка втратить виявиться несиметричною;
  • «Мімічна маска» – спостереження за природними складками і зморшками обличчя виявить їх расправление на стороні, протилежної пошкодженому півкулі;
  • перевірка пам’яті і мислення шляхом уточнення віку або поточну дату виявить збій вищої нервової діяльності різного ступеня глибини.

Діяти негайно

При появі будь-якого з цих симптомів можна говорити про не зовсім розвиненому або почався порушення мозкового кровообігу. Цей стан вимагає негайної транспортування «швидкою допомогою» під наглядом лікаря або фельдшера в неврологічний стаціонар для госпіталізації. Час грає вирішальне значення. Нервова тканина вкрай вразлива для кисневого голодування. Її нормальні функції можуть не відновитися, якщо допомогу надати пізніше 3-4 годин після прояву симптомів. Саме тому так важливо вчасно помітити зміни в поведінці та рух. Вони можуть бути провісниками судинної катастрофи. На щастя, якщо симптоми розпізнані швидко і пацієнта доставили в лікарню без запізнень, то незворотного пошкодження цілком реально уникнути. Життя людини і його організм підказують, коли трапляється нещастя, щоб дати цінні хвилини на боротьбу за порятунок.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: