Діабетична хвороба серця та судин

Хвороба серця та судин

У хворих, які живуть з діабетом 2 типу, смертність, пов’язана з серцево-судинною системою в два рази вище, ніж у людей, які не страждають на діабет. Діабет піддається лікуванню, але навіть коли рівень глюкози знаходиться під контролем, ймовірність провокування надлишками глюкози інсультів та інфарктів зростає багаторазово. Основні фактори ризику при цукровому діабеті, які призводять до серцево-судинних патологій:

 1. Підвищений кров’яний тиск.
  При діабеті крім підвищення рівня глюкози підвищується концентрація холестерину, і таке поєднання сприяє швидкому розвитку його відкладень на стінках судин. Склеротизація та звуження судин викликає гіпертонію, і запускається порочне коло – та у свою чергу стимулює атеросклероз. Стінки судин втрачають еластичність і при різкому стрибку тиску можуть луснути, що призводить до аневризму або геморагічного інсульту.
 2. Високий рівень глюкози та холестерину.
  Холестерин входить до складу всіх клітинних мембран, він бере участь у синтезі нервових клітин, жовчних кислот та статевих гормонів, виробляється у печінці та буває двох видів. Один складається з більш важких сполук і має властивість збиратися на стінках судин, утворюючи бляшки та стенози, що призводять до повної закупорки. Інший вважається більш рухливим, він бере участь у транспортуванні та утилізації надлишків. При цукровому діабеті відбувається перерозподіл продукту, що виробляється у бік сполук з більшою масою, що в кілька разів підвищує ймовірність інсульту або інфаркту.
 3. Надлишкова вага.
  Для того щоб підтримувати кровотік у людини з нормальною вагою, серцю не потрібно багато зусиль. Але якщо вагу збільшити, йому доведеться працювати з перевантаженням. При ожирінні навантаження на міокард зростає у кілька разів, тому що крім органів доводиться додатково підтримувати обмін речовин у накопичених жирових тканинах. Коли до цього додається цукровий діабет, при якому і так утруднений транзит глюкози через клітинні мембрани, жирові відкладення розташовуються переважно в животі та талії. Вони є гормонально активною тканиною, що виробляє лептин (гормон насичення), який з одного боку стимулює підвищення тиску, а з іншого блокує генерацію інсуліну. Також жирова тканина виділяє у кровотік продукти ліпідного розпаду та вільні жирні кислоти, які отруюють організм.
 4. Нестача фізичної активності.
  Багатогодинна робота за комп’ютером, поїздки далекобійників та багато інших професій, що передбачають відсутність фізичних навантажень, створюють умови для розвитку діабету, а за ним і гіпертонії. Якщо людина, яка веде малорухливе життя, хоче знизити ці ризики, їй необхідно звернутися до лікаря, який розробить план фізичних навантажень зниження маси тіла. Паралельно має бути призначена дієта, що обмежує надходження швидких вуглеводів та жирів. З вправ найкраще підходить ходьба, плавання, легкі прогулянки, гімнастика.
 5. Куріння.
  Після викуреної сигарети тиск на якийсь час підвищується, і такі стрибки відбуваються десятки разів на день. Нікотин зменшує кількість кисню, що переноситься в крові, тим самим змушуючи міокард працювати з перевантаженням. Крім цього куріння посилює агрегацію фібриногену, знижуючи поріг згортання крові, що призводить до звуження та тромбозу судин. У будь-якому випадку з цигарками доведеться розлучитися, це дуже великий ризик.
  Гіпертонія, як і діабет, передбачає планове комплексне лікування, дієту, виконання хворим усіх призначень та відмову від шкідливих звичок.
Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: