Догляд за лежачими хворими, поради та рекомендації

Як би ми не любили наших рідних, але стикаючись з серйозним захворюванням і недієздатністю близької людини, абсолютно кожен впадає в паніку. Питання тільки в тому, як швидко вдається адаптуватися до нової реальності!

Догляд за лежачими хворими

Для цього варто приступати до догляду за лежачим хворим з необхідним обсягом знань і розумінням, у кого можна уточнити інформацію. Ще під час перебування хворого в стаціонарі, у лікаря варто дізнатися, що не можна робити, що стоїть заохотять. Спостерігайте за медсестрами: як укладають, як годують, як виконують гігієнічні процедури – не бійтеся задавати самі, здавалося б, дурні питання! Пам’ятайте, що медпрацівники вчилися цьому, мають за плечима роки щоденної практики, а ви зіткнулися з хворобою вперше. У лікаря потрібно також чітко дізнатися, які зміни стану близького повинні вас насторожити, і коли потрібно негайно викликати «швидку допомогу».

Добре вести блокнот або замітки в смартфоні, де ви записуєте всі питання, які виникають. Так, при візиті лікаря ви нічого не забудете. У ці замітки вносите і основні зауваження і рекомендації від доктора по догляду за лежачим хворим. Адже зазвичай настільки хвилюємося за близького, що спрацьовують механізми захисту нашої психіки і з кабінету виходимо «як в тумані» – пам’ятаю, що було багато важливого, а що не пам’ятаю.

Рекомендації по догляду за лежачими хворими

Природно, що для кожного захворювання є свої рекомендації в догляді за лежачим хворим, однак і є загальні для всіх.

 1. Своєчасне належне виконання гігієнічних процедур.
 2. Контроль над ризиком появи пролежнів.
 3. Необхідна медикаментозна терапія за приписом лікаря.
 4. Повноцінне харчування і достатнє пиття (питна вода).
 5. Чистота приміщення, комфортні температурні умови і регулярне провітрювання.
 6. Наявність потрібної уваги, турботи.

Найбільше запитань у родичів лежачих хворих виникає якраз до пункту 1 і 2.

Пролежень- омертвіння м’яких тканин під впливом постійного тиску. Тому, радою номер 1 в попередженні пролежнів є регулярна зміна положення хворого. В ідеалі кожні 2-3 години міняти позу, пліч, на якому лежить. Масаж – хороший помічником в боротьбі з пролежнями. Його варто робити не рідше, ніж 1 раз в день. Щоб не втомлюватися, скористайтеся електричним масажером. Непогано допомагають протипролежневі матраци.

Якщо є рекомендації лікарів, стежте за тим, щоб хворий намагався виконувати певні рухи самостійно. Це не тільки сприяє швидкому відновленню, профілактиці пролежнів, але і допомагає йому не відчувати себе безпорадним. Бачити можливість повернутися до активного життя. Психологічний стан важливо для швидкості фізичного одужання. Для хворого дуже важко стати тягарем для близьких:

 • намагайтеся розділити обов’язки по догляду між родичами,
 • діліться новинами, своїми враженнями,
 • Не забороняйте дітям “шуміти” біля хворого (якщо не заборонено лікарем),
 • приймайте стан родича, не будуючи марних ілюзій, а й вірячи в краще: зараз важко, але на цьому життя не закінчилося.

Гігієна в догляді за лежачим хворим досить трудомістка, носить різноманітні нюанси.

Перше пов’язано з туалетом хворого. Включає і харчування має з огляду на мізерну активність; і наявність пелюшок, вибір підгузників, засобів гігієни; і проносне, клізма. У хворого слабшають черевні м’язи, порушується перистальтика кишечника, можливе порушення ковтання їжі. Їжа повинна бути збалансованою, важлива наявність клітковини (овочі, фрукти) і білка (м’ясо, риба, сир). Зрозуміло, складну, важку, жирну їжу не варто давати хворому.

Догляд за лежачими хворими: доглядальниця або рідні?

Догляд за лежачими хворими – це один з головних кроків до комфортного життя людини, яка позбавлена ​​можливостей здорового та повноцінного життя. На жаль, люди, прикуті до ліжка, відчувають постійний дискомфорт. Це пов’язано з больовими відчуттями і наслідками постійного статичного положення. Саме тому, потрібен постійний догляд, а також спостереження.

Пацієнтів, які вимагають дотримання постійного постільного режиму, а також літніх людей з деменцією необхідно тримати під контролем. Це, крім вищеописаних причин, потрібно для того, щоб в разі погіршення стану моментально зреагувати. Тому, догляд за лежачими хворими вимагає неймовірну кількість сил, часу і нервів. У зв’язку з цим часто виникає питання: чи є резон догляду за родичем самостійно або варто найняти доглядальницю? В обох варіантах є свої переваги і недоліки. Питання в тому, що стане зручніше для Вас.

Професіоналізм і медична обізнаність

Перше, про що варто задуматися при виборі самостійного догляду або доглядальниці – які навички потрібні для догляду. Більшість виявляються зовсім неготові до події і відповідно не зовсім розуміють що потрібно. Догляд може полягати як в допомоги в прийомі їжі, миття і підтримці нормального рівня життя, так і в обробці післяопераційних швів і т.д. І якщо в першому випадку, цього можна швидко навчитися. То в другому будуть потрібні деякі знання, а також нормальний психологічний сприйняття крові, гною, ран швів.

Уколи і крапельниці. У деяких випадках потрібні постійні ін’єкції, щоб здоров’я пацієнта поліпшувалося або ж підтримувалося в стабільному стані. І, добре, якщо Ви вмієте робити уколи, як внутрішньом’язово, так і внутрішньовенно. Але, якщо у Вас мало досвіду чи ні його зовсім, можна до загального стану додати також синці і шишки від неписьменної ін’єкції.

Перевезення лежачих хворих

При догляді за лежачим епізодично виникає необхідність перевезення лежачого хворого:

 • із лікарні додому;
 • з дому до лікарні;
 • в інше місто;
 • щодо обстеження.

Для такого перевезення потрібний спеціалізований транспорт, який може забезпечити комфортні умови пересування.

Питання часу

На жаль, випадки бувають різні. Наприклад, в деяких – це психічно здорова людина при здоровому глузді, який все розуміє і може сказати, що йому потрібно. Але також це може бути кома, деменція. І ось якраз другий варіант вимагає постійного перебування поруч. Хворого не можна залишити надовго одного. Необхідно контролювати прийом їжі, ліків, чи не з’явилися пролежні. А крім цього готувати, обробляти, мити і багато іншого.

Важливо розуміти, що догляд за лежачими хворими займає далеко не кілька годин в день. Якщо Ви плануєте взяти догляд практично повністю на себе, то Вам доведеться відмовитися від роботи поза домом, довгих провулок і поїздок. Якщо ж доглядати будуть кілька родичів – це стає легше. У разі роботи доглядальниці, Ви зможете перебувати з хворим необхідну кількість часу. І під час Вашої відсутності бути спокійними за здоров’я і життя рідної людини.

Психологічний аспект

У даній ситуації, буває два варіанти:

 • Для Вас і хворого комфортніше самостійний догляд. Наприклад, це пов’язано з довірою Або ж сором і сором перед незнайомими людьми. Часто рідним спокійніше, коли вони знають, що самі подбали і зробили це якісно.
 • Дискомфорт. Абсолютно протилежна ситуація. Наприклад, не кожен батько, особливо протилежної статі, погодитися, щоб догляд виконував хтось із дітей. По-перше, часто немає бажання здаватися слабким, по-друге, сором від порушення кордонів. Також і для дітей/онуків це може бути занадто складно психологічно.

А як відомо, саме психологічний стан, безпосередньо впливає на фізичне. І якщо для Вас або хворого самостійний догляд принесе лише нерви і негативні емоції, то варто відмовитися від такої ідеї. Краще звернутися до професійної доглядальниці. Це буде зручно для Вас і хворого, адже сприймати відхід від професіонала набагато простіше.

Матеріальний питання

Хвороба – це завжди витратна неприємна подія. А коли це відбувається тривалий час і вимагає постійних медикаментів, засобів полегшують життя – то суми виходять надзвичайні. Тому для більшості родичів лежачих хворих матеріальне питання стоїть дуже гостро. Саме це стає вирішальним у розв’язанні найняти седелку. На жаль, професійний догляд коштує недешево, а необхідність в ньому може бути навіть не один рік.

Але, якщо Ви працюєте, то враховуйте, що Ви не зможете продовжувати роботу в тому ж обсязі, що призведе до зниження зарплати. Тим більше, що крім агентств, які надають допомогу в догляді за хворими, можна знайти через знайомих медсестру або няньку, яка надасть послуги дешевше. Варто все прорахувати і можливо саме доглядальниця – ідеальний варіант для Вас. Догляд за лежачими хворими – це важкий, а також виснажлива праця. Особливо, якщо Ви не медик, тому варто розглядати обидва варіанти догляду за хворим.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: