Інсульт – причини, симптоми і перша допомога

Інсульт – підступна хвороба, яка швидко молодіє і може застати зненацька. На сьогодні інсульт займає вже третє місце серед причин смерті після кардіо-судинних захворювань і раку. Крім того, ця хвороба найчастіше призводить до тривалої або довічної інвалідності.

Інсульт

За статистикою, приблизно 80% хворих отримують інвалідність, а чверті з них потрібен постійний догляд.

Кожна людина, яка перенесла інсульт, розуміє, наскільки важливо для нього відновити втрачені функції. Адже в важких випадках постраждалі внаслідок мозкової катастрофи змушені заново вчитися ходити, говорити і елементарно обслуговувати себе. Що тут говорити, родичі, які зіткнулися з цією проблемою, часто в розпачі і не знають, як допомогти хворому і якими мають бути їхні подальші дії.

Допомога повинна бути негайною!

Ішемічний інсульт

Найпоширенішим є ішемічний інсульт – його також називають інфарктом мозку. Він розвивається внаслідок тромбозу: тромб закупорює судини, і певні ділянки мозку не отримують кисню. Результат – порушення тих функцій, за які відповідає уражену ділянку. Існує також геморагічний інсульт – це крововилив в мозок, яке відбувається в результаті розриву судини.

Якщо виник інсульт, людині потрібно негайна допомога медиків, яка повинна бути надана протягом перших трьох – восьми годин. Але навіть якщо хворому вдалося зберегти життя, наслідки перенесеного інсульту можуть бути важкими, аж до повної втрати рухової функції, що призводить до непрацездатності. Хворому потрібна невідкладна реабілітація.

Ні – згубних звичок!

Фактори, що провокують інсульт

Медики називають кілька факторів, які можуть провокувати виникнення інсульту. Серед них:

  • Куріння. Ризик повторного інсульту у курців збільшується на 50 відсотків в порівнянні з тими, які не курять.
  • Алкогольні напої. Зловживання ними може привести до розвитку повторного геморагічного інсульту (крововиливу в мозок).
  • Малорухливий спосіб життя. Щоденні піші прогулянки (не менше півгодини) є оптимальним видом фізичного навантаження.
  • Ожиріння. Надмірна вага негативно впливає на роботу серця і судин. Крім того, у людей з надмірною вагою і ожирінням спостерігається підвищений артеріальний тиск і цукровий діабет, що збільшує ризик розвитку повторного інсульту.

Ознаки інсульту

Симптоми при інсульті характеризуються слабкістю однієї або декількох кінцівок. Сенсорні симптоми, в свою чергу, включають розлади або втрату чутливості в одній або декількох кінцівках. Також можуть бути порушення зору – двоїться в очах.
Наступна група симптомів – це порушення мови. До них відносяться труднощі в розумінні мови (сенсорна афазія), труднощі у виборі слів (моторна афазія) і труднощі у вимові слів (дизартрія).

Іншою характерною групою симптомів інсульту є поведінкові (когнітивні) розлади. Тут ми можемо згадати: труднощі у виконанні повсякденних дій (одягання, прання, прийом їжі), плутанина в часі і просторі (проблеми з визначенням дати дня або року, проблеми з визначенням вашого місця розташування), погіршення пам’яті.
Остання група симптомів інсульту – дисбаланси, в першу чергу труднощі в ухваленні і підтримці вертикальної пози (хитка хода, спотикання).

Якщо помітили зазначені симптоми хвороби:

  1. Розстебніть хворому комір сорочки, ослабте ремінь на штанах.
  2. Покладіть його так, щоб голова була вище тулуба.
  3. Забезпечте доступ в приміщення свіжого повітря.
  4. Виміряйте артеріальний тиск, і, якщо воно високе, дайте відповідні препарати.
  5. Якщо хворий втратив свідомість і лежить на підлозі, можна перемістити його в зручне положення.

Ускладнення

Часто після перенесеного інсульту хворий починає погано чути. Однак він помилково думає, що всьому виною можлива застуда або риніт, і направляється за допомогою до ЛОР-лікаря, хоча справа тут в порушенні мозкового кровообігу, на яке не звертають уваги ні лікарі, ні хворі: погіршується пам’ять, знижується розумова працездатність, з’являється вразливість нервової системи. Змінюються мова і здатність швидко знаходити потрібні слова.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: