Коронавірус COVID-19: шляхи зараження, симптоми, діагностика

Практично всі коронавіруси в основному впливають на дихальну систему. При цьому інфекція може виражатися по-різному: від ГРВІ на легкій стадії розвитку до атипової пневмонії.

Коронавірус COVID-19

Це патогенний збудник, що виник внаслідок мутації геному звичайного вірусу підгрупи коронавірусів. За своєю структурою на 72% схожий на вірус SARS-CoV, який був основною причиною розвитку респіраторного синдрому. Ця епідемія була відзначена в 2002 р
Основне джерело зараження – інфікована людина, який виділяє частинки збудника з краплями слизу під час кашлю, чхання. Ці крапельки можуть перебувати на побутових предметах або на поверхнях в громадських місцях.

Інфікування відбувається через долоні, якщо спочатку торкнутися зараженої поверхні, а після – ротової порожнини, слизової носа або очей. Інший спосіб інфікування – вдихання повітря з частинками коронавируса під час перебування з джерелом зараження.

Основні симптоми зараження

Період інкубації COVID-19 – 3-15 днів. При цьому інфікований ні на що не скаржиться, у нього нормальне самопочуття, яскраво виражена симптоматика відсутня. В цей час в організмі починає відбуватися поширення вірусу, відзначаються особливі реакції імунної системи.

Люди, що знаходяться на інкубаційному періоді захворювання, мають найвищу епідеміологічну небезпеку. Пацієнти постійно пересуваються по місту, відвідують інші країни, тісно спілкуються з друзями.

До виникнення перших ознак захворювання носій встигає заразити кілька людей. Це була головна причина швидкого поширення вірусу в Ухані.

Після завершення інкубації з’являється наступна симптоматика COVID-19:

 • погане самопочуття. З’являється ломота, біль в голові, загальна слабкість;
 • температура збільшується не вище 38 градусів;
 • збої в роботі травної системи. Повністю пропадає апетит. Інші симптоми зараження шлунково-кишкового тракту для COVID-19 нехарактерні;
  поява сухого кашлю. Спочатку періодичне покашлювання і незначне першіння в гортані, але через час це починає переходити в найсильніші напади кашлю.

Під час зараження COVID-19 відсутні особливі яскраво виражені ознаки хвороби. Всі перераховані вище симптоми можна спостерігати і при звичайних простудних захворюваннях.

Форми перебігу захворювання

З урахуванням статистики станом на 26 березня за все відзначено 422989 доведених випадків інфікування COVID-19.Під час аналізу отриманої інформації лікарі визначили:

 • у 5% пацієнтів виникають критичні ситуації, які вимагають використання ШВЛ;
 • 15% хворих мають серйозні ураження тканин в легких, що вимагає додатково кисневої підтримки;
 • у 80% пацієнтів вірус протікає в легкій формі або ці люди мають безсимптомний, стертий проходження захворювання.

За статистикою випадків смертельного результату від COVID-19 становить приблизно 4,6% від загальних випадків інфікування.Середньостатистичний вік знаходиться в межах 79,3 року, серед померлих в основному переважають чоловіки (близько 71%).

Фактори ризику

Шанси інфікування COVID-19 збільшуються під час наявності наступних патологій:

 • гіпертензія;
 • захворювання серця;
 • діабет будь-якого типу;
 • патології легень.

Рідко важке проходження патології з інфікуванням легенів відзначається у дітей і пацієнтів, які перебувають у середній віковій групі.

Перебіг COVID-19 по днях

З урахуванням спостережень встановили клінічну картину перебігу патології. Приблизна тривалість COVID-19 – 13-22 діб. При цьому першим днем вважається момент прояви симптоматики, а не інфікування.Проходження COVID-19 по днях:

 • 1-5 – відзначаються перші симптоми захворювання, температура збільшується до 38 градусів, відзначаються м’язові болі;
 • 6-7 – з’являється відчуття нестачі повітря, дихання ускладнюється, починаються тривалі кашлеві напади;
 • 8 – порушення дихальної функції посилюється;
 • 9-10 – при важкому проходженні хвороби з’являється дихальна недостатність, яка вимагає кисневої підтримки;
 • 11-12 – при сприятливому збігу обставин пацієнти йдуть на поправку, порушення дихання стає не таким вираженим;
 • 13-22 – у багатьох хворих температура знижується до нормальних показників.

При COVID-19 практично не відзначається нежить. Також не характерний пронос і больові відчуття в шлунку (близько 3% пацієнтів).

Можливі наслідки COVID-19

Повноцінне лікування буде залежати від імунітету, наявності інших хвороб, вчасно проведеної лікарської допомоги.

Сприятливий перебіг

У хворих з хорошою імунною системою патологія проходить в легкій формі. При цьому COVID-19 не відрізняється від інших респіраторних захворювань, він не викликає ускладнень. Перебіг хвороби становить приблизно 8-12 днів, але кашлевой синдром зберігається ще певний час.

Несприятливий перебіг хвороби

Під час важкого проходження COVID-19 від маніфестації хвороби до появи патологій в легких проходить один тиждень. Тривалість захворювання складає до 1,5 місяця, а летальні випадки фіксувалися через 14-25 днів після інфікування.

Ускладнення COVID-19 обумовлені особливим впливом інфекції на тканини легенів. Коронавірус знижує синтез сурфактанту – речовини, що перешкоджає злипанню легеневої тканини під час видиху. У цьому стані у хворого з’являється дихальна недостатність.

Діагностування хвороби

Ефективний метод діагностування коронавируса – аналіз ПЦР. Для чого береться мазок із зіву і глотки. Також призначається обстеження крові і рентген грудей.

Показання до діагностування:

 • постійні контакти з людьми з підозрою на коронавірус;
 • приїзд з епідеміологічних небезпечних держав;
 • за медичним висновком.

Лікування COVID-19

У світі немає офіційних ліків, що використовуються для лікування цього вірусу. Знаходяться сьогодні противірусні препарати неефективні при COVID-19.
Неодмінно потрібно самоізоляція, рясне пиття, постільний режим під час розпалу захворювання. При Коронавіруси проводиться симптоматичне лікування, підтримка вітальних функцій.

Застосовуються жарознижуючі і протикашльові лікарські препарати. При появі порушення дихальних функцій використовуються способи кисневої підтримки.
Як вважають епідеміологи, щоб припинити пандемію, досить важливий психологічний аспект – людям необхідно діяти виважено і розсудливо, тільки так можна захистити себе і рідних людей від зараження COVID-19.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: