Ревматоїдний артрит

Ревматоїдний артрит (РА) – хронічне запальне захворювання суглобів. Крім кількох відомих факторів ризику, етіологія РА залишається невідомою, і хвороба розвивається, коли імунна система атакує власні тканини.

Ревматоїдний артрит і біль

Ревматоидный артрит ограничивает способность нормально функционировать и связан с сильной болью. Каковы симптомы заболевания, как лечить РА и как уменьшить боль?

РА – що це таке, симптоми і перебіг

Ревматоїдний артрит – це імунне системне захворювання сполучної тканини. Хоча процес починається в суглобах і завдає їм найбільшої шкоди, це системне захворювання, яке може вражати інші органи. Без лікування це призводить до пошкодження суглобів, сильного болю, важкої інвалідності, пошкодження багатьох органів, розвитку пухлинних захворювань (особливо лімфом) і передчасної смерті.

До його причин відносяться:

  • генетична навантаження,
  • дефекти імунної системи,
  • пол (жінки хворіють приблизно в 3 рази частіше),
  • інфікування певними бактеріями і вірусами,
  • куріння і стрес.

Однак точні фактори невідомі. Вважається, що розвиток РА викликано співіснуванням декількох причин.

Захворювання прогресує повільно і спочатку може не мати симптомів. Рідко буває ситуація, коли прогрес раптовий; частіше РА розвивається протягом тижнів або місяців, перш ніж симптоми стануть настільки серйозними, що пацієнт вирішить звернутися до лікаря. Він починається з загальних грипоподібних симптомів, потім (або одночасно) дискомфорту суглобів рук і ніг, і тільки потім симптоми включають великі суглоби: плечові, ліктьові або тазостегнові. З’являються болі в суглобах при ревматоїдному артриті, скутість, припухлість, болючість суглоба при натисканні, обмеження рухливості, деформація і слабкість суглобів, труднощі з утриманням предметів в руках, проблеми з ходьбою і багато іншого.

Позасуглобових симптоми РА, тобто ті, які впливають на інші органи, – це зміни, пов’язані з серцево-судинної, дихальної, нервової, скелетної і іншими системами. До небезпечних ускладнень РА відносяться: ревматоїдні вузлики, атеросклероз, ризик розвитку серцевої недостатності, ризик інсульту, плевриту і інтерстиціальної пневмонії, ураження нирок та гематологічні порушення.

Біль при ревматоїдному артриті

РА – дуже неприємне і болісне захворювання, яке вимагає негайного лікування під наглядом ревматолога. Багатьох пацієнтів найбільше непокоять не самі дегенеративні симптоми, а супроводжує їх біль. Складно навіть уявити, як болить ревматоїдний артрит. Найбільше турбують болі відразу після пробудження, після періоду нерухомості суглоба – це коли накопичується ексудативна рідина і тканини набухають. Біль в руці при ревматоїдному артриті, біль в колінах і навіть біль в спині можуть бути болісними.

На додаток до застосування препарату модифікації перебігу захворювання, необхідно проводити ефективне знеболювальне та фізіотерапевтичне лікування, яке полегшить хвороба і допоможе пацієнту одужати. Людина, що страждає на ревматоїдний артрит, повинен знаходитися не тільки під постійним контролем ревматологической клініки, а й в клініці лікування болю.

Важливо розробити ефективний план ведення, контролювати прогресування захворювання і зменшити побічні ефекти від вживаних препаратів.

Крім фармакологічного лікування, яке має велике значення як при лікуванні самого захворювання, так і при лікуванні болю при РА, важливим є немедикаментозне лікування.

Немедикаментозне лікування

Немедикаментозне лікування включає такі елементи, як:

  • Психологічна підтримка – від сім’ї і друзів, а також від спеціалізованих клінік, оскільки хвороба може викликати розчарування, гнів і навіть депресію.
  • Лікувальна фізкультура і реабілітація – пацієнти з РА повинні отримувати спеціалізовану фізіотерапевтичну допомогу (кінезіотерапія, кріотерапія, ультразвук, масажі, бальнеотерапія); вони також повинні пам’ятати про регулярні фізичні вправи. Активність запобігає негативні зміни, що відбуваються в суглобах. Вправи слід підбирати індивідуально з урахуванням можливостей пацієнта.
  • Дієта – допомагає підтримувати нормальну вагу тіла (захист від надмірної ваги або недоїдання) і забезпечує організм необхідною кількістю поживних речовин, включаючи кальцій і вітамін D, оскільки РА прискорює розвиток остеопорозу.
  • Ортопедичне обладнання – полегшує повсякденне функціонування пацієнта і знімає навантаження з суглобів. До таких допоміжних засобів відносяться тростини, милиці, ходунки, стабілізатори, ортопедичні устілки, а також предмети домашнього вжитку, що дозволяють пристосувати простір до інвалідів.
  • Відмова від куріння – куріння збільшує ризик важкого захворювання. Хоча повне одужання від ревматоїдного артриту відбувається дуже рідко, хороші результати і ремісія хвороби можуть бути досягнуті на рівні, що забезпечує нормальне функціонування. Біль при ревматоїдному артриті піддається контролю.
Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: