Вакцини від коронавируса

Свої відомі вакцини від коронавируса через поширення COVID-19 в спішному порядку розробили і продовжують розробляти провідні фармацевтичні компанії світу. Незважаючи на те, що жодна з них не пройшла останнього, четвертого етапу клінічних досліджень, більшість з створених вакцин вже використовуються для щеплень від коронавируса по всьому світу.

Відомі вакцини від коронавируса

Найбільш популярними серед них є:

 1. BNT162b2 від Pfizer / BioNtech (Німеччина – США).
 2. mRNA-1273 від Moderna (США).
 3. AZD1222 від AstraZeneca (Великобританія – Швеція, в співпраці з ученими Оксфордського університету).
 4. СoronaVac від Sinovac (Китай, у співпраці з бразильською Butantan і індонезійської Biofarma).
 5. Супутник V (Росія).
 6. Janssen від компанії Johnson & Johnson (США) і т. д.

Найбільш поширеними у використанні і схваленими більшістю країн світу для використання є:

 1. Американо-німецька вакцина Pfizer / BioNtech, яка вважається першою в світі вакциною на основі людського РНК. Через цього факту деякі експерти насторожено поставилися до її ефективності і вказували на ряд можливих побічних ефектів. Клінічна ефективність вакцини Pfizer / BioNtech – близько 95%, що є найвищим показником серед всіх відомих вакцин. Тому ВООЗ рекомендувала цю вакцину першою серед всіх інших для екстреного використання.

Pfizer/BioNtech

Вакцина від коронавируса Pfizer / BioNtech має ряд переваг перед іншими вакцинами:

 • тривалі терміни зберігання. При належній температурі -70 ºС вакцину можна зберігати близько півроку. А при відкритті – до 5 днів;
 • трохи доведених побічних реакцій (основні – головний біль і підвищена втома);
 • безпеку і ефективність для літніх людей, людей з хронічними хворобами і відхиленнями у здоров’ї, а також перенесли важкі інфекційні недуги.

Вакциною Pfizer / BioNtech сьогодні прищеплюють населення США, Європейського Союзу, Ізраїлю та ряду інших країн. В Україні вона повинна була з’явитися в лютому 2021 року згідно з програмою COVAX (117 тис. Доз), але її поставки перенесли на квітень. А всього до кінця 2021 концерн Pfizer / BioNtech планує випустити понад 1,3 млрд. Доз вакцини BNT162b2.

MRNA-1273

 1. Вакцина mRNA-1273 від американської фармацевтичної корпорації Moderrna (Массачусетс) також, як і Pfizer / BioNtech, створена на основі матричної РНК. Після потрапляння в клітини вона синтезує С-протеїн, який, будучи основою вірусу, викликає імунну реакцію організму і синтез потрібних антитіл. Вводити вакцину Moderrna слід в два етапи з інтервалом близько 4 тижнів.

Клінічний ефект даної вакцини становить понад 94%, тому вона була схвалена ВООЗ для вакцинації ще на початку січня 2021 року. Всі інші відомі вакцини від коронавируса показали, до слова, меншу ефективність при випробуваннях.

Основними перевагами вакцини від mRNA-1273 від Moderrna називають:

 • доступна температура зберігання – всього від +2 до +8 ° С;
 • безпечна і ефективна для практично всіх категорій людей, в тому числі з хронічними захворюваннями (крім осіб з важкими аутоімунними і алергічними реакціями);
 • можливість збільшення інтервалу щеплення між першою і другою ін’єкціями до 42 днів.

В Україні, як заявив міністр МОЗ М. Степанов, вакцина Moderrna може з’явитися в другому півріччі.

AstraZeneca

 1. Вакцина AZD1222 від британсько-шведської компанії AstraZeneca розроблена у співпраці з вченими Оксфордського університету. Дана вакцина є матричної – в організм вводиться ослаблений аденовірус від шимпанзе, який доставляє, як стверджують експерти, інформацію про структуру білка коронавируса. Клінічна ефективність вакцини коливається від 50% в Бразилії до понад 90% у Туреччині. Незважаючи на те, що після низки скандалів про нібито виникненні важких побічних явищ і декількох смертей, сьогодні після припинення в багатьох вакцинації AstraZeneca її використання знову дозволено.

Дану вакцину активно використовують в Великобританії, Індії, Аргентині, Мексиці, ряді країн Африки і Близького Сходу. Також препаратом AstraZeneca були вакциновані перші пацієнти і в Україні.

Основні переваги вакцини AstraZeneca:

 • доступні всім і прості умови зберігання (звичайна температура холодильника);
 • дуже низька вартість дози – близько 4-5 $;
 • інтервал між двома прийомами ін’єкції можна варіювати від 4 до 12 тижнів.

В Україні дана вакцина з’явилася першою, сьогодні її ввели вже більш ніж 200 тис. Чоловік. І з 25 березня 2021 року вакцину AZD1222 від AstraZeneca перейменували на Vaxzevria.

Як відзначають експерти, до кінця 2021 року відомі вакцини від коронавируса дадуть можливість захистити більше третини всього населення планети.

Поділитися на своїй сторінці соціальної мережі: